Jan Pražan | SIYABULELA | 3.-19. 5. 2022

16.03.2022

Výstava obrazů Jana Pražana nese název Siyabulela. Název vychází ze slova jazyka Xhosa, kterým se hovoří na pomezí Jihoafrické republiky a Zimbabwe a vyjadřuje jednoduché - Děkuji Ti.

Soubor obrazů se skládá převážně z děl z posledních dvou let. Autor zpracovává inspirace z přírody, filozofie, kosmologie i z mýtů starých kultur. Původní nativní kultury a jejich umění, slovní a vizuální, autora dlouhodobě zajímají. Sleduje příběh umění od prvních záznamů přírodními pigmenty, po složité a bohaté kompozice např. umělců období baroka. Rovnoprávně se tak vztahuje a vzdává dík, jak bezejmenným autorům zobrazení v jeskyních, tak tvůrcům jako jsou např. Petr Brandl či Jan Kryštof Liška. V citaci kurátora výstavy kulturního antropologa Michala Tošnera, se autor pohybuje v "prostoru tvoření na prahu jevení a zobrazování". Ve svých pracech pak podává záznam této zkušenosti a vstupuje tak do proudu, řady s tušenou podporou "svých" předchůdců za zády.

Jan Pražan je malíř a příležitostný arteterapeut. Narodil se v hradci Králové v roce 1979. Vystudoval Fakultu výtvarných umění v Brně, ateliér Malba II. prof. Martina Mainera, studium ukončil v roce 2012. Malba je pro něj celoživotní poznávací proces okolního i vnitřního světa. Ve svých obrazech tak spojuje inspirace z blízkých i dalekých cest (malířské sympozium v Meghalayi v Indii, Brazílie), věnuje se poznání lidské mysli, vědomí a jeho propojením s okolním, přírodním světem.